85th Academy Awards/Oscar 2013 Winners List

Category Winner Nominees
Best Picture Argo Argo – Grant Heslov, Ben Affleck, and George Clooney
Amour – Margaret Menegoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka, and Michael Katz
Beasts of the Southern Wild – Dan Janvey, Josh Penn, and Michael Gottwald
Django Unchained – Stacey Sher, Reginald Hudlin, and Pilar Savone
Les Misérables – Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward, and Cameron Mackintosh
Life of Pi – Gil Netter, Ang Lee, and David Womark
Lincoln – Steven Spielberg and Kathleen Kennedy
Silver Linings Playbook – Donna Gigliotti, Bruce Cohen, and Jonathan Gordon
Zero Dark Thirty – Mark Boal, Kathryn Bigelow, and Megan Ellison
Best Actor Daniel Day-Lewis for “Lincoln” Daniel Day-Lewis – Lincoln as Abraham Lincoln
Bradley Cooper – Silver Linings Playbook as Pat Solitano, Jr.
Hugh Jackman – Les Misérables as Jean Valjean
Joaquin Phoenix – The Master as Freddie Quell
Denzel Washington – Flight as William “Whip” Whitaker
Best Actress Jennifer Lawrence for “Silver Linings Playbook” Jennifer Lawrence – Silver Linings Playbook as Tiffany Maxwell
Jessica Chastain – Zero Dark Thirty as Maya
Emmanuelle Riva – Amour as Anne Laurent
Quvenzhané Wallis – Beasts of the Southern Wild as Hushpuppy
Naomi Watts – The Impossible as Maria Bennett
Best Supporting Actress Anne Hathaway for “Les Miserables” Anne Hathaway – Les Misérables as Fantine
Amy Adams – The Master as Peggy Dodd
Sally Field – Lincoln as Mary Todd Lincoln
Helen Hunt – The Sessions as Cheryl Cohen-Greene
Jacki Weaver – Silver Linings Playbook as Dolores Solitano
Best Supporting Actor Christoph Waltz for “Django Unchained” Christoph Waltz – Django Unchained as Dr. King Schultz
Alan Arkin – Argo as Lester Siegel
Robert De Niro – Silver Linings Playbook as Pat Solitano, Sr.
Philip Seymour Hoffman – The Master as Lancaster Dodd
Tommy Lee Jones – Lincoln as Thaddeus Stevens
Best Director Ang Lee for “Life of Pi” Ang Lee – Life of Pi
Michael Haneke – Amour
David O. Russell – Silver Linings Playbook
Steven Spielberg – Lincoln
Benh Zeitlin – Beasts of the Southern Wild
Best Adapted Screenplay Argo Argo – Chris Terrio from The Master of Disguise by Antonio J. Mendez & The Great Escape by Joshuah Bearman
Beasts of the Southern Wild – Lucy Alibar and Benh Zeitlin from Juicy and Delicious by Lucy Alibar
Life of Pi – David Magee from Life of Pi by Yann Martel
Lincoln – Tony Kushner from Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln by Doris Kearns Goodwin
Silver Linings Playbook – David O. Russell from The Silver Linings Playbook by Matthew Quick
Best Original Screenplay Django Unchained Django Unchained – Quentin Tarantino
Amour – Michael Haneke
Flight – John Gatins
Moonrise Kingdom – Wes Anderson and Roman Coppola
Zero Dark Thirty – Mark Boal
Best Animated Film Brave Brave – Mark Andrews and Brenda Chapman
Frankenweenie – Tim Burton
ParaNorman – Sam Fell and Chris Butler
The Pirates! Band of Misfits – Peter Lord
Wreck-It Ralph – Rich Moore
Best Foreign Language Film Amour Amour (Austria)
Kon-Tiki (Norway)
No (Chile)
A Royal Affair (Denmark)
War Witch (Canada)
Best Music (Original Song) Skyfall from “Skyfall” (Music and Lyric by Adele Adkins and Paul Epworth) “Skyfall” from Skyfall – Adele Adkins and Paul Epworth
“Before My Time” from Chasing Ice – J. Ralph
“Everybody Needs a Best Friend” from Ted – Walter Murphy and Seth MacFarlane
“Pi’s Lullaby” from Life of Pi – Mychael Danna and Bombay Jayashri
“Suddenly” from Les Misérables – Claude-Michel Schönberg, Herbert Kretzmer, and Alain Boublil
Best Music (Original Score) Mychael Danna for “Life of Pi” Life of Pi – Mychael Danna
Anna Karenina – Dario Marianelli
Argo – Alexandre Desplat
Lincoln – John Williams
Skyfall – Thomas Newman
Best Production Design Lincoln Lincoln – Rick Carter and Jim Erickson
Anna Karenina – Sarah Greenwood and Katie Spencer
The Hobbit: An Unexpected Journey – Dan Hennah, Ra Vincent, and Simon Bright
Les Misérables – Eve Stewart and Anna Lynch-Robinson
Life of Pi – David Gropman and Anna Pinnock
Best Cinematography Life of Pi Life of Pi – Claudio Miranda
Anna Karenina – Seamus McGarvey
Django Unchained – Robert Richardson
Lincoln – Janusz Kamiński
Skyfall – Roger Deakins
Best Documentary (Feature) Searching for Sugar Man Searching for Sugar Man – Malik Bendjelloul and Simon Chinn
5 Broken Cameras – Emad Burnat and Guy Davidi
The Gatekeepers – Dror Moreh, Philippa Kowarsky, and Estelle Fialon
How to Survive a Plague – David France and Howard Gertler
The Invisible War – Kirby Dick and Amy Ziering
Best Visual Effects Life of Pi Life of Pi – Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan de Boer, and Donald R. Elliott
The Hobbit: An Unexpected Journey – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, and R. Christopher White
Marvel’s The Avengers – Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams, and Dan Sudick
Prometheus – Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley, and Martin Hill
Snow White and the Huntsman – Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould, and Michael Dawson
Best Makeup Les Miserables Les Misérables – Lisa Westcott and Julie Dartnell
Hitchcock – Howard Berger, Peter Montagna, and Martin Samuel
The Hobbit: An Unexpected Journey – Peter Swords King, Rick Findlater, and Tami Lane
Best Costume Design Anna Karenina Anna Karenina – Jacqueline Durran
Les Misérables – Paco Delgado
Lincoln – Joanna Johnston
Mirror Mirror – Eiko Ishioka
Snow White and the Huntsman – Colleen Atwood
Best Film Editing Argo Argo – William Goldenberg
Life of Pi – Tim Squyres
Lincoln – Michael Kahn
Silver Linings Playbook – Jay Cassidy and Crispin Struthers
Zero Dark Thirty – Dylan Tichenor and William Goldenberg
Best Sound Editing  ”Skyfall” and “Zero Dark Thirty” Skyfall – Per Hallberg and Karen Baker Landers
Zero Dark Thirty – Paul N. J. Ottosson
Argo – Erik Aadahl and Ethan Van der Ryn
Django Unchained – Wylie Stateman
Life of Pi – Eugene Gearty and Philip Stockton
Best Sound Mixing Les Miserables Les Misérables – Andy Nelson, Mark Paterson, and Simon Hayes
Argo – John Reitz, Gregg Rudloff, and Jose Antonio Garcia
Life of Pi – Ron Bartlett, D. M. Hemphill, and Drew Kunin
Lincoln – Andy Nelson, Gary Rydstrom, and Ronald Judkins
Skyfall – Scott Millan, Greg P. Russell, and Stuart Wilson
Best Short Film (Animated) Paperman Paperman – John Kahrs
Adam and Dog – Minkyu Lee
Fresh Guacamole – PES
Head over Heels – Timothy Reckart and Fodhla Cronin O’Reilly
The Longest Daycare – David Silverman
Best Short Film (Live Action) Curfew Curfew – Shawn Christensen
Asad – Bryan Buckley and Mino Jarjoura
Buzkashi Boys – Sam French and Ariel Nasr
Death of a Shadow (Dood Van Een Schaduw) – Tom Van Avermaet and Ellen De Waele
Henry – Yan England
Best Documentary (Short) Inocente Inocente – Sean Fine and Andrea Nix Fine
Kings Point – Sari Gilman and Jedd Wider
Mondays at Racine – Cynthia Wade and Robin Honan
Open Heart – Kief Davidson and Cori Shepherd Stern
Redemption – Jon Alpert and Matthew O’Neill

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.